اخبار اسلايدي
یک دستگاه رتکم (retcam) با ارزشی بالغ بر 3 میلیارد ریال تحویل مرکز آموزشی درمانی کوثر گردید.
با همت اداره تجهیزات پزشکی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوینیک دستگاه رتکم با ارزشی بالغ بر 3 میلیارد ریال خریداری و تحویل مرکز آموزشی درمانی کوثر گردید.
مهندس رضا ربیعی رییس اداره تجهیزات پزشکی ضمن تایید این خبر گفت با کمک این دستگاه تمام نواحی شبکیه چشم نوزادان مشاهده می‌شود، و فرآیند غربالگری نوزادان نارس به منظور پیشگیری از عوارض شبکیه چشم توسط "دستگاه رت کم" قابل اجرا می باشد همچنین در صورت نیاز، اقدامات درمانی و تزریق مواد خاص نیز به داخل چشم صورت می‌گیرد.
قابل ذکر است‌ این مرکز، تنها مرکز استان قزوین در انجام غربالگری شبکیه نوزادان به شمار می‌رود و علاوه بر ارائه خدمات به مردم عزیز شهرستان قزوین، به دیگر مراجعان از سایر نقاط استان‌ و حتی استان های مجاور نیز خدمات تخصصی ارائه می‌نماید.
گفتنی است اهمیت این دستگاه زمانی روشن می گردد که بدانیم این غربالگری به چه منظور صورت می گیرد، در واقع نوزادانی که نارس به دنیا می‌آیند، به علت اینکه هنوز رگ‌های شبکیه‌ چشمشان به طور کامل رشد نکرده و امکان رشد عروق شبکیه وجود دارد، در صورت درمان‌ نشدن عوارض چشمی و گاها نابینایی در این نوزادان ایجاد خواهد شد.
 
امتیاز دهی